Dnes to bude o penězích. O těch, které necháváme pracovat na finačních trzích ao těch, které dáváme do kryptomen. Medvědí nálada, pokles akcií, kolapsy za miliardy dolarů, praskající bubliny a stagflace aktuálně z investování velkou radost nedělají, jak říká host této epizody, je to nepříjemná fáze a vzpamatování se bude trvat roky.
Když jsme se naposledy v tomto podcastu dotkli kryptomen, bylo to s lidmi, kteří jim věří a řeč byla io tom, jak se na nich dá vydělat. Dnes jejich cena ale klesá. Při takovém bitcoinu rapidně – tyto dny je pod hranicí 20 tisíc dolarů.
Dojem, že všechno je vlastně pořád v pořádku, asi není nejsprávnější. Minimálně to tak vidí host tohoto podcastu, kterým je Vladimír Baláž z Prognostického ústavu SAV.
Čtěte také:
Před deseti lety zazněla jedna věta, která odvrátila kolaps eura
Přehled zpráv
Maďarská centrální banka šokovala finanční trhy zvýšením základní úrokové sazby. Z 1,85 zvýšila sazbu na 7,75 procenta. Maďarsko má nyní nejvyšší základní sazbu v Unii.
Evropská unie schválila ukončení prodeje vozidel se spalovacími motory v Evropě do roku 2035, ve středu nad ránem o tom informovalo 27 členských zemí EU. Snaží se tak snížit emise oxidu uhličitého na nulu.
Návrh byl předložen loni v červenci a toto rozhodnutí fakticky znamená zastavení prodeje vozidel na benzin a naftu a úplný přechod na vozidla s elektrickými motory v Evropské unii od roku 2035. Opatření má pomoci dosáhnout klimatických cílů Evropy, především uhlíkovou neutralitu do roku 2050.
Ceny plynu pro domácnosti od Slovenského plynárenského průmyslu vzrostou postupně během následujících čtyř let o 76 procent, přičemž nejvýrazněji se zvýší příští rok, a to o 34 procent. Platí to pro zákazníky, kteří podepíší se státním dodavatelem čtyřletou smlouvu. Namísto současných 43 eur za megawatthodinu tak v roce 2026 odběratelé zaplatí 76 eur. Na setkání s novináři to v pondělí uvedl ministr hospodářství Richard Sulík. Úřad pro regulaci síťových odvětví stanoví na základě aktuálního vývoje na burzách vyšší regulované ceny, ale ty se zákazníků se smlouvami od SZP týkat nebudou. Podle Sulíka podobné ceny jako SZP nabídne svým zákazníkům i druhý největší dodavatel plynu na Slovensku, kterým je skupina ZSE, VSE a Innogy.
Evropská komise navrhla zákaz prodeje ochucených zahřívaných tabákových výrobků včetně některých vapingových výrobků.
Návrh je součástí jejího plánu pro boj proti rakovině a reaguje jím na nárůst objemu takových produktů prodávaných v Evropské unii. Zákaz by se netýkal všech elektronických cigaret, protože mnohé obsahují pouze nikotin, ale jen ty se zahřívaným tabákem. Návrh ještě musí přezkoumat Rada EU a Evropský parlament.
Na trhu stavebního spoření zůstane od července jen jeden hráč. Poté, co se o ukončení prodeje nových smluv loni rozhodla Wüstenrot stavební spořitelna, k podobnému kroku směřuje i ČSOB Stavební spořitelna.
Jediným aktivním poskytovatelem tohoto produktu tak bude První stavební spořitelna (PSS), která pokrývá 86 procent trhu.
O tom, že pro skupinu ČSOB nemá stavební spoření velký ekonomický smysl, se spekulovalo už loni. S tržním podílem kolem tří procent neuměla dlouhá léta pohnout. Od 1. července 2022 tak přestane ČSOB stavební spořitelna uzavírat nové smlouvy o stavebním spoření. Stávající klienty se změna nedotkne, na nastavení uzavřeného stavebního spoření se nic nezmění.
Pět set největších amerických firem z akciového indexu S&P 500 utratilo loni 34 milionů dolarů na lety privátními tryskáči. Jak vypočítala konzultační společnost ISS Corporate Solutions, jedná se o nejvyšší částku za posledních deset let.
V průměru taková firma loni na lety svých šéfů soukromými letadly vynaložila 171 tisíc dolarů, což představuje meziroční nárůst o 36 procent.
Z rostoucího zájmu se těšili provozovatelé soukromých letadel, jako jsou společnosti Wheels Up a Jettly. Tento sektor je považován za jednoho z vítězů covidové pandemie a těží z ní dodnes.
Podle údajů ISS loni nejvíce za tímto účelem utratila společnost Meta, na lety jejího šéfa Marka Zuckerberga vynaložila 1,6 milionu dolarů. Na druhém místě s výdaji 1,3 milionu dolarů skončila potravinářská společnost Tyson Foods.
Růst sektoru privátní letecké dopravy je špatnou zprávou pro ekologii. Emise oxidu uhličitého z malých letadel jen v Evropě poskočily v letech 2005 až 2019 o třetinu a podle bruselské neziskovky Transport & Environment rostou mnohem vyšším tempem než emise z klasické letecké dopravy.
V novém programu čerpání eurofondů by mělo být k dispozici téměř 13 miliard eur. Jde o období do roku 2027, informovala ministryně informatizace Veronika Remišová. Premiér Heger vysvětlil, že peníze budou směřovat zejména na investice do regionálních cest, kanalizací, přístupu k pitné vodě, veřejné dopravě a mobilitě, ale také na podporu inovací a digitalizace, energetickou bezpečnost, zelená řešení, ale také na podporu marginalizovaných romských komunit a na Fond spravedlivé transformace.
https://cutt.ly/7Z871pk
https://cutt.ly/6Z87mFo