- Reklama -svět ženy

Toshiba se plánuje rozdělit na dvě samostatné společnosti

Japonský konglomerát Toshiba se plánuje rozdělit na dvě samostatné společnosti. Jedna z nich se zaměří na infrastrukturu, což bude zahrnovat její podniky v energetice, a druhá na další zařízení včetně počítačových čipů a paměťových zařízení.

V rámci navrhovaného plánu, jehož cílem je uklidnit nespokojené akcionáře, má také Toshiba Corp. se sídlem v Tokiu v úmyslu prodat svůj podíl ve společném podniku Toshiba Carrier Corp. americké Carrier Group za zhruba 100 miliard jenů.

Konglomerát v pondělí oznámil, že také prodává své firmy Toshiba Elevator and Building Systems Corp. a Toshiba Lighting & Technology Corp. Generální ředitel Satoši Cunakawa potvrdil, že sdělení přišlo po „dalším kontaktu s klíčovými zúčastněnými stranami“.

Čtěte také:

Zisk Uberu se přiblížil k úrovni před pandemie

Návrh ještě musí schválit akcionáři a regulátoři. Toshiba původně plánovala rozdělení na tři společnosti, proti tomu však namítali někteří klíčoví akcionáři.

Pokud by ji schválili, restrukturalizace by mohla být hotova do druhé poloviny fiskálního roku 2023. Toshiba očekává, že za fiskální rok do března vykáže zisk 150 miliard jenů.

Toshiba je jednou z nejstarších a největších japonských firem, přičemž podniká v celé škále oblastí, od spotřební elektroniky po jaderné elektrárny.

Od havárie v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 však čelí problémům a její reputaci poškodil i účetní skandál, který v roce 2015 vedl k odstoupení tehdejšího generálního ředitele. Toshiba uvedla, že poskytne 300 miliard jenů přebytečného kapitálu jako výnos akcionářů na dva roky.

- Reklama -spot_imgspot_img