- Reklama -svět ženy

Obchodníci v severním pohraničí pociťují pokles nákupů

Svaz obchodu a jeho členové jsou vážně znepokojeni současným vývojem cen na trhu. Pod vlivem nákupní turistiky v pohraničních oblastech na severu Slovenska evidují obchodníci pokles nákupů od 5% do 30%.

Informovala o tom v úterý na tiskové konferenci prezidentka ZE SR Nadežda Machútová.

Nad průměrem eurozóny
„Z hlediska negativních dopadů na sféru obchodu se větším problémem než koronavirus jeví v současnosti zrychlující se inflace. Lednové hodnoty jsou nevídané a Slovensko s 8,5% je vysoko nad průměrem eurozóny (5,1%). I Evropská centrální banka přiznala, že výhled vývoje inflace je nejistý a pravděpodobně zůstane zvýšená déle,“ uvedla.

Příčiny růstu cen jsou podle Machútové všeobecně známé a jsou téměř stejné pro všechny segmenty hospodářství.

Nejcitlivější lidé vnímají právě ceny potravin, které musí nakupovat denně a při analýze tohoto nárůstu je třeba brát v úvahu mimořádné zvýšení vstupů, zejména cen energií, v rámci celého potravinového řetězce, na jehož konci je až obchod.

„Výrobci potravin nám ceny zvyšovaly v závěru roku 2021 a opakovaně od nového roku, smlouvy se prakticky neustále otevírají,“ upozornila.

„Aktuální situaci v maloobchodě ovlivňují i ​​výrazná opatření přijímaná okolními státy, která nás podlézají v cenách nejen potravin, ale i energií, pohonných hmot, nemluvě o přímé podpoře domácnostem. Pod vlivem nevídané nákupní turistiky začínáme cítit dopady v pohraničních oblastech na severu Slovenska, kde zaznamenáváme pokles nákupů od 5 % do 30 %,“ zdůraznila.

DPH na potraviny
Zdůraznila, že zvyšování nákladů na život je meziresortní téma. Smysluplným řešením by měl být soubor opatření, která do sebe budou zapadat. Tato debata by proto neměla být devalvována pouze na daň z přidané hodnoty na potraviny.

„Členové Svazu obchodu SR jsou jednoznačně za snížení DPH na potraviny v co nejširším rozsahu, ideální na 5 %, ale také spolu s gastrem a snížením DPH na pohonné látky, což by pomohlo celé zemědělsko-potravinářské vertikále a negativní dopad krize na spotřebitele by byl určitě mírnější ,“ řekla.

„Mrzí nás, že místo proaktivní politiky státu jsme zatím jen pozorovateli této nepříznivé situace a místo urychleného jednání a hledání systémových řešení je obchod a priori obviňován ze zneužívání situace a zvyšování marží. Členové našeho svazu odmítají takovou nálepku. Nikdy jsme neměli problém s transparentností, podtrhla.

Ztotožňovat obchodní marži se ziskem je podle Machútové hrubá demagogie, je to nekorektní.

Hospodářské výsledky každého obchodního řetězce jsou veřejně dostupné. Ziskovost slovenských obchodníků v potravinách se pohybuje převážně od 0,0 % do 2,8 %, což je mnohem nižší míra zisku než v ostatních sektorech hospodářství.

„Právě naši členové podnikají i na venkově, kde ekonomicky trpí, jelikož nesou mnohem větší provozní a logistické náklady. V takových oblastech je úspěchem udržovat provozní ekonomiku alespoň na nule. Považujeme to však za zodpovědné vůči obyvatelům i lokálním slovenským dodavatelům v rámci jednotlivých regionů, doplnila.

„Potřebujeme prodávat a udržet konkurenceschopnost a koupěschopnost. Pokud neprodáme my, neprodají ani naši dodavatelé. A v sousedních zemích si nikdo nebude kupovat slovenské výrobky. Spotřebitelské chování umí citelně ovlivnit příjmy do státního rozpočtu a můžeme jen čekat, co nás bude stát víc, pokud stát nepřizpůsobí svou politiku nepříznivému vývoji situace,“ uzavřela prezidentka ZO SR.

- Reklama -spot_imgspot_img