- Reklama -svět ženy

Tepelné čerpadlo či fotovoltaika: Víte, jak je pojistit?

Vysoké ceny energií nutí mnoho z nás přemýšlet takzvaně „out of the box“. Hledáme řešení, jak získat pro naše bydlení levnější, alternativní zdroje energie. Proto spousta lidí pořizuje tepelná čerpadla nebo fotovoltaiku pro rodinné domy jako náhražku těch stávajících. Ty zažívají velký boom.

Tahle investice rozhodně není levná záležitost. Nezapomínejte tak na vhodné pojištění. Jaké jsou jeho možnosti a na co si dát pozor?

Jak pojistit čerpadlo a fotovoltaiku?

Existují dvě varianty, jak čerpadlo a fotovoltaiku pojistit, a to na základě toho, jakým způsobem jsou zařízení nainstalována.

Čtěte také:

Středoafrická republika uznala legální používání kryptomen

Pokud je zařízení pevně nainstalováno k budově, stává se její součástí. Pojištění nemovitosti byste tak měli navýšit o hodnotu instalované jednotky. Realizace, montáž a zapojení fotovoltaiky se pohybuje v desítkách až stovkách tisíc, miliony nejsou výjimkou. Proto pojistnou smlouvu aktualizujte, ať nedojde k podpojištění a o peníze v případě pojistné události nepřijdete.

Pokud je toto ekologické zařízení umístěno na jiné budově, využijete takzvané pojištění vedlejších staveb. To zahrnuje pojištění všech staveb, které sdílí stejnou adresu, ale nejsou hlavní nemovitostí. Může to být například garáž nebo sklep.

Podmínky pojištění se u každé pojišťovny mohou lehce lišit. Některé berou zapojení fotovoltaiky automaticky jako součást stavby, některé ne. Je proto důležité číst pečlivě pojistné podmínky.

Na co si dávat při pojištění pozor?

Jak jsme již zmínili, navýšení hodnoty nemovitosti v pojistné smlouvě by rozhodně nemělo chybět. Pojistná částka by měla odpovídat reálné hodnotě nemovitosti.

Smlouva by vás navíc měla ochránit před:

  • Požárem,
  • bleskem,
  • krupobitím,
  • pádem stromu,
  • nebo také zřícením letadla.

V případě instalace strojů nezapomeňte pojistit přepětí, podpětí a pojištění technické poruchy elektronických zařízení. Díky tomu vaše statisícová investice nepřijde na zmar. Dejte si však pozor, aby tato možnost v pojistné smlouvě byla. Pokud ne, je potřeba zjistit, zda ji daná pojišťovna nabízí a případně dopojistit.

Navíc věnujte pozornost omezením a výlukám v pojistných smlouvách. Pojištění může být například limitované stářím zařízením.


Pojistit lze i samotné instalované zařízení – to může být během let nejen poškozeno, ale samo také může například vinou technické chyby nemovitost poškodit. Nikdy nevíte, co se může stát. Pro tyto případy doporučujeme uzavřít pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Tento typ pojištění kryje škody způsobené vaším majetkem.

Pokud si nejste jisti, jak pojistit právě vaše zařízení, nebojte se obrátit na odborníky.

- Reklama -spot_imgspot_img